Piccolo Trofeo Alfredo Binda: Rating – News

This Sunday, Francesca Pellegrini (Valcar-Travel & Service) won the 9th edition of the Piccolo Trofeo Alfredo Binda (WJ 1.Ncup), the first round of the Women’s Junior Nations Cup. After a 73.4 km race between Cocchio Trevisago and Chittillo (Lombardy), the Italian was ahead of Michela De Grandis (UC Conscio Pedale del Sile) and Laura Ruiz Pérez (Spain).
Francesca Pellegrini replaced Finland’s Annina Ahtosalo among the winners of the Italian tournament.

Rating:
1. PELLEGRINI FRANCESCA VALCAR TRAVEL & SERVICE 73.4 km in 1 hour 59 minutes 26 seconds (average 36.874 km/h)
2. DE GRANDIS MICHELA UC CONSCIO PEDALE DEL SILE 0’00
3. RUIZ PEREZ LUCIA (ESP) SPAIN 0’00
4. DEVELOPMENT TEAM LINTHOUDT JADE NXTG U19 (CC PAVÉ 76) 0’00
5. LISTER GRACE (GBR) UK 0’00
6. VINKE NJENKE NXTG DEVELOPMENT GROUP U19 (CC PAVÉ 76) 0’00
7. RAYER EGLANTIN (France) FRANCE 0’00
8. VENTURELLI FEDERICA TEAM GAUSS FIORIN 0’00
9. CIABOCCO ELEONORA CICLISMO INSIEME-TEAM DI FEDERICO 0’00
10. VALTULINI ELISA CANTURINO 1902 ASD 0’00
11. JUSTINA CHAPLA (GERMANY) GERMANY 0’00
12. ROBERTS AWEN (Great Britain) GREAT BRITAIN 0’00
13. SEGATO GAIA BREGANZE MILLENIUM 0’00
14. REINHUT ROSITA (WEEK) NETHERLANDS 0’00
15. RIO TITIA (France) FRANCE 0’06
16. BRILLIANT ROMEO SERENA VALCAR TRAVEL & SERVICE 0’12
17. EBRAS ELISABETH TEAM RYTGER DEVELOPMENT 0’12
18. CASAGRANDA ANDREA BREGANZE MILLENNIUM 0’12
19. DEVELOPMENT TEAM VEENHOVEN NIENKE NXTG U19 (CC PAD 76) 0’12
20. SANDER LAURA LIZETTE TEAM RYTGER DEVELOPMENT 0’12
21. TEAM PIFFER SARAH LADY ZULIANI 0’12
22. SIMON JETTE (GERMANY) GERMANY 0’12
23. PAVESI MARTHA VALCAR TRAVEL AND SERVICE 0’12
24. MARKOVA ADELA (CZECH REPUBLIC) CZECH REPUBLIC 0’12
25. TRUSSARDO VALENTINA CICLISMO INSIEME-TEAM DI FEDERICO 0’12
26. KVASNJOKOVA ELISKA (CZECH REPUBLIC) CZECH REPUBLIC 0’12
27. HUBER LEA (Sweden) SWITZERLAND 0’12
28. GALOF PIA (SLO) SLOVENIA 0’12
29. ZIMMERMANN FIONA (Sweden) SWITZERLAND 0’12
30. LAZZARI CAMILLA TEAM VILLIERS CHIARA PIEROBON 0’12
31. ANDERSON SOLBJÖRK TEAM RYTGER DEVELOPMENT 0’12
32. COSTANTINI ROMINA UC CONSCIO PEDALE DEL SILE 0’12
33. MORENO OSSOVSKI AINJOA (ESP) SPAIN 0’12
34. BEGO JULY (France) FRANCE 0’17
35. SCHMIDSBERGER DANIELA (AWT) AUSTRIA 0’17
36. AINTILA WILMA TEAM RYTGER DEVELOPMENT 0’42
37. DEVELOPMENT TEAM KNAVEN MIRRE NXTG U19 (CC PAD 76) 0’42
38. VAN DER WOLFF BABETTE WV SCHIJNDEL STANZA DIE MAKING 0’42
39. VAN BEL LISA (WEEK) NETHERLANDS 0’42
40. BRAFA BENEDETTA RACCONIGI BIKE TEAM 0:45
41. BATTISTI ANGELICA BREGATZE MILLENNIUM 0’45
42. MIOTTO JULIA BREGANZE MILLENNIUM 0’45
43. DE VALLIER ELISA UC CONSCIO PEDALE DEL SILE 0’45
44. MARZANATI CAMILLA RACCONIGI BIKE TEAM 0:45
45. EPP ALIN (Switzerland) SWITZERLAND 0’45
46. ​​PEPOLI SARAH CHICLISMO INSIMEM-TEAM DI FEDERICO 0’45
47. RIGOT ALIZE (France) FRANCE 0’45
48. KOLNAR SPELA (Slovenia) SLOVENIA 0’45
49. RZHISHKOVA ANNA (CZECH REPUBLIC) CZECH REPUBLIC 0’45
50. TAHITI ELIZA GIRAFFE-TOSCANO JARRE 0’45
51. TESTA MARTIN CANTURINO 1902 ASD 0’45
52. CAPELLETTI AURORA TEAM GAUSS FIORIN 0:45
53. SLANIKOVA NELA (CZECH REPUBLIC) CZECH REPUBLIC 0’45
54. VEGA GONZALEZ CAROLINA (ESP) SPAIN 0:45
55. BROGNERA ALICE BREGANZE MILLENNIUM 0’54
56. SERIELLO MATILDE RACCONIGI BICYCLE TEAM 0:54
57. VALLOTTO JULIA UC CONSCIO PEDALE DEL SILE 1’16
58. SHARP ISABEL (GBR) GREAT BRITAIN 1’16
59. PERNOLLE OROR (France) FRANCE 1’16
60. GIANOTI GEORGIA WALLERBIKE 1’16
61. KUNZ HANNA (GERMANY) GERMANY 1’16
62. RADADI AMBRE (France) FRANCE 1’16
63. SRNSKÁ PATRICIE (CZECH REPUBLIC) CZECH REPUBLIC 1’16
64. MERKL JUL (GERMANY) GERMANY 1’16
65. CADALBERT LORENA (SWITZERLAND) SWITZERLAND 1’16
66. TONIOLLI ALICE BREGANTSE MILLENNIUM 1’16
67. ARENDT FRANCE (GERMANY) GERMANY 1’16
68. TEAM MANFRO CHIARA WILIER CHIARA PIEROBON 1’24
69. MALUCELLI SARA CICLISMO INSIEME-TEAM DI FEDERICO 1’27
70. RAIMONDI GIULIA TEAM WILIER CHIARA PIEROBON 1’27
71. WITTEVRONGEL LANI DOLTCINI-VAN EYCK SPORT-ANIMOTION 2’48
72. GIMENES PINCAY ESTFANYA (ESP) SPAIN 3’15
73. BADER SILJE (WEEK) NETHERLANDS 3’15
74. DE GRAVE BRITT (NED) NETHERLANDS 3’19
75. ORECCHIO SMERALDA ZHIRAF-TOSCANO GIARRE 3’44
76. TEAM TRABUIO SERENA WILIER CHIARA PIEROBON 3’46

Surrender:
TEAM FANTINI CARLOTTA GAUSS FIORIN
LUND VICTORIA RYTGER TEAM DEVELOPMENT
SUNDGREN CLARA RYTGER DEVELOPMENT TEAM
VAN GIJSEL DEWY WV SCHIJNDEL STANZA DIE MAKING
VAN HEEL LISA WV SCHIJNDEL STANZA DIE MAKING
SOUREN NIKKI WV SCHIJNDEL STANZA DIES MAKING
VAN DEN EIJNDEN JONY WV SCHIJNDEL STANZA DIE MAKING
DEVELOPMENT TEAM JOORIS FEBE NXTG U19 (CC PAD 76)
GELICHI VIRGINIA GIRAFFE-TOSCANO JARRE
LEARDINI ILARIA ZHIRAF-TOSCANO GIARRE
PREVEDELLO ILARIA ASD TEAM 1971-ARREDAQUI.COM
TORRES SERENA JEANETTE TEAM GAUSS FIORIN
MEUCCI EMMA ZHIRAF-TOSCANO GIARRE
PACCALINI ALESSIA WALLERBIKE
Pigolotti Rebecca Wallerbeike
SENESI KATERINA WALLERBIKE
CORNALE CATERINA CICLISMO INSIME-TEAM DI FEDERICO
VIGLIANTI ERIKA CICLISMO INSIME-TEAM DI FEDERICO
VETTORELLO AMBER TEAM LADY ZULIANI
PAVANELLO REBECCA TEAM LADY ZULIANI
FOLIGNO ALESSIA TEAM LADY ZULIANI
TEAM SERENA GIORGIA, LADY ZULIANI
STENICO ERIKA TEAM LADY ZULIANI
TEAM RIVA FRANCESCA GAUSS FIORIN
FRIEDRICH CHIARA (AVT) AUSTRIA
VAN VELZEN ZOË (NED) NETHERLANDS
WINTERS FIEN (NED) NETHERLANDS
FUCHS MAGDALENA (GERMANY) GERMANY
SHAW EILIDH (GBR) UNITED KINGDOM
RAMSEY HOLLEY (Great Britain) UNITED KINGDOM
RUNTOVA HANKA (CZECH REPUBLIC) CZECH REPUBLIC
BOSCH BALLUS LAIA (ESP) SPAIN
RUIZ PEREZ LAURA (ESP) SPAIN
HUTTER ANINA (SUI) SWITZERLAND
LEU LORENA (SWITZERLAND) SWITZERLAND
JANCIC KATHARINA (Slovenia) SLOVENIA
WINTER ELIZA (AUTH.) AUSTRIA
ZUPANIC NEZHA (SLO) SLOVENIA
PRÜNSTER FLORENTINA (AUT) AUSTRIA
KRUM IDA (DEN) DENMARK
CARSTENSEN SOFIE (DEN) DENMARK
SORENSEN ASTRID MARIE (DENMARK) DENMARK
NORRID-MORTENSEN OLYMPIA (DEN) DENMARK
MAKSAIV JANA (SVK) SLOVAKIA
TIHA KRISTINA (SVK) SLOVAKIA
CHIRJAKOVA TEREZIA (SVK) SLOVAKIA
FROST NUSA (Slovenia) SLOVENIA
SPRINGER TIA (SLO) SLOVENIA
MARTINI JOANNA (AVT) AUSTRIA
ZANZI VALENTINA VO2 TEAM PINK
VANDERAERDEN ANNA DOLCINI-VAN EYCK SPORT-ANIMATION
BRUNEEL ANNA DOLTCINI-VAN EYCK SPORT-ANIMOTION
HUYBRECHTS BRITT DOLTCINI-VAN EYCK SPORT-ANIMOTION
BIKE TEAM RABBIA ASIA RACCONIGI
ROCCATO ELISA RACCONIGI BIKE TEAM
SEMOLI SERENA TEAM WILIER CHIARA PIEROBON
CARRARA MARTINA VALCAR TRAVEL AND SERVICE
GRASSI VITTORIA VO2 TEAM PINK
LOCATELLI CAMILLA VO2 TEAM PINK
GREENWOOD CHLOE DOLCINI-VAN EYCK SPORT ANIMATION
SANFILIPPO MARTINA VO2 TEAM PINK
BERTONI GIORGIA VALCAR TRAVEL AND SERVICE
GUIDETTI SARAH VO2 TEAM PINK
TOTTOLO ELISA UC CONSCIO PEDAL DEL SILE
LUCCON SARA UC CONSCIO PEDAL DEL SILE
MANCANI STEFANIA CANTURINO 1902 ASD
RODA BEATRICE CANTURINO 1902 ASD
ROSSETTI ALESSIA CANTURINO 1902 ASD
ZINGONI GRETA GIRAFFE-TOSCANO JARRE
BY CASSAN GIULIA ASD TEAM 1971-ARREDAQUI.COM
WARSOW KLAUDIA (SVK) SLOVAKIA
SACCHI CHIARA VO2 TEAM PINK
COMPLETE CHRISTINA ASD TEAM 1971-ARREDAQUI.COM
ONGARATO LIVIELLE ASD TEAM 1971-ARREDAQUI.COM
DOGNINI SOFIA VALCAR TRAVEL AND SERVICE

A source: ciclismo.ficr.it

Leave a Comment