Annemasse-Bellegarde and back: Ranking – News

This Sunday, Romain Campistrous (Occitane Cyclisme Group) won the 86th edition of the Annemasse-Bellegarde (National Elite) 168 km race. He overtook Clement Braz Afonso (Philippe Wagner Cycling) in the two-man sprint.
Romain Campistrus replaced his former teammate Kevin Besson on the list of winners of the Haute-Savoie race.

Rating:
1. CAMPISTROUS Romain OCCITANE CYCLISME FORMATION S-1 168 km in 4 hours 04 minutes 47 seconds (average 41.179 km/h)
2. BRAZ AFONSO Clément PHILIPPE WAGNER CYCLING S-1 01”
3. CASTELLARNAU Florent OCCITANE CYCLING TRAINING S-1 17”
4. CHOSSINAND Joris CHAMBERY BIKE WORKOUT E-1”
5. SHAMERAT DUMONT Anthony V.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY S-1”
6. DEBONS Antoine CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1”
7. MAYOR Adrien AVKE IN PROVENCE E-1”
8. DEGACHE THÈo BOURG EN BRESSE AIN CYCLING E-1”
9. SALVATORI Thomas EC ST ETIENNE-LOIRE S-1”
10. TIBO Valere AVCAIX IN PROVENCE S-1 35”
11. DEVAUX Thomas CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1”
12. KNIGHT Oliver AVCAIX IN PROVENCE E-1 ”
13. GULLIKSON Finn CR4 ROADS/ROANNE E-1”
14. BONJEAN Maxence VC VAULX IN VELUM S-1”
15. PAGE CHARLE BURG EN BRESS EIN BIKE E-1”
16. JULIARD Maximilian VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAY E-1”
17. ALLARD Mateo CHAMBERI Bicycle Training E-1”
18.COMBES Simon AMICALE BISONTINE S-1” BIKE
19. NARBONNE ZUCCARELLI Axel AVCAIX IN PROVENCE S-1 38”
20. JEAN Victor CHAMBERY BIKE TRAINING E-2 01’32”
21. ROULAND Louis BOURG-EN-BRESS-AKLING E-1 01’34”
22. TRONCHON Bastien CHAMBERY BIKE WORKOUT E-1 01’40”
23. PHILIBERT AURELIEN PHILIP WAGNER BIKE S-1”
24. LECLAINCHE Gwen CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD E-1”
25. CAPRON Rémi EC ST ETIENNE-LOIRE E-1”
26. MORICHON Thomas AMICALE BISONTINE S-1” BIKE
27. MARINE Julien CR4 WAY/ROANNE E-1”
28. ESTEVES Paul victor BIKE CLUB TOURNUS S-1”
29. SAINT-GUILIEME THIBAULT AVSE-EN-PROVENCE S-1”
30. BOUDIS Anthony CHARVIER CHAVAGNIER IC E-1”
31. VALVASORI Larry W.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY S-1 ”
32. DELCROS Clément AVCAIX IN PROVENCE S-1”
33. GERNALECK Victor BURG-EN-BRESS EYKLING E-1”
34. GILBERT AURELIEN BOURG-EN-BRESS-AKLING E-1 03’13”
35. DOLEATTO Aurelien PHILIPPE WAGNER CYCLING S-1”
36. BARAN Simon CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD E-1 03’40”
37. COSS Loris VC VAULX IN VELUM E-1”
38. BULLER JOHN AMIKLE BICYCLE BIZONTEEN S-1”
39. DE MARANS Alexandre GMC 38 (EYBENS TRAINING) S-2”
40. COQERET Louis OUCHARLEVILLE-MEZE E-1”
41. TAILHADES Baptiste UNION VELOCIPEDIQUE DE LIMOGES-TEAM U87 E-1”
42. JAVOUHEY Clément VELO CLUB TOURNUS S-2”
43. SPARFEL Louis TEAM MACADAM`S COWBOYS E-2”
44. BENETEAU Lucas SCOLYMPIQUE DE DIJON E-1”
45. CAILLIAU TaÔno EC ST ETIENNE-LOIRE E-1”
46. ​​LESAGE Corentin EC ST ETIENNE-LOIRE E-1”
47. THE FUR MathÈo CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD E-1 ”
48. BELANGER Florentin CR4 ROADS/ROANNE S-1”
49. VERNIE Pierre VC VAULX IN VELUM S-1”
50. CHEVALLEREAU Florian GMC 38 (EYBENS TRAINING) S-1”
51. CHEULA Andrea ASD ARIES BIKE EE”
52. LIARDE Arthur TEAM MACADAM`S COWBOYS E-1”
53. GANDREY KARL VELO CLUB TURNUS S-1”
54. DELPHISE Thomas CHAMBERY BICYCLE WORKOUT S-1”
55. LANGLE Alexander VELO CLUB TURNUS S-1”
56. THOMAS Nicolas AVCAIX IN PROVENCE S-1”
57. HUYET Baptiste CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD E-1”
58. MEYER Arthur GMC 38 (EYBENS TRAINING) E-1”
59. TAIEB Raphaël CORBAS LYON METROPOLE S-2”
60. COHEN Alexis ELITE FOUNDATIONS CYCLING TEAM SE ”
61. BRUNET DUNANT Jules V.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY E-2 ”
62. TEGHILLO Florent CORBAS LYON METROPOLE S-2”
63. BUFFIN LoÔs VC VAULX IN VELUM E-1”
64. LETURGIE Bastien OCCITANE CYCLING TRAINING E-2”
65. KONIJN Alexander AVCAIX IN PROVENCE S-1”
66. LAVIGNE Baptiste OCCITANE CYCLING TRAINING S-1”
67. BERTHIER Mayeul BIKE CLUB TOURNUS S-2”
68. BONHOMME Arthur EC SAINT-ETIENNE-LOIRE E-1”
69. NOKE Florian VELO CLUB DOLOIS S-2”
70. OUELLET Edward TEAM MACADAM`S COWBOYS S-2”
71. BOILEAU LÈo EC ST ETIENNE-LOIRE S-1”
72. DRAPIERE Lukas OCCITAN BIKE TRAINING E-2”
73. HANNAY Tyler CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD E-2 04’00”
74. LEBRETON Jacques BOURG EN BRESSE AIN CYCLING S-1 05’22”
75. ANDERSEN Sander BOURG EN BRESSE AIN CYCLING S-1 06’52”
76. GARNIER Amaury LA MOTTE SERVOLEX CYCLING E-2 07’04”
77. BAILEY CHARLE PHILIP WAGNER BIKE E-1 07’05”
78. PELLICARI Matteo ASD ARIES BIKE EE ”
79. JANSSEN Christoph ELITE FOUNDATIONS CYCLING TEAM EE”
80. CARRO Simone ASD ARIES CYCLING EE”
81. RAMBAULT Axel SCOLYMPIC OF DIJON E-1”
82. CHEMIER Lilian CR4 ROAD/ROANNE E-2”
83. VIALADE Thibault GMC 38 (EYBENS TRAINING) S-1”
84. GERBAUD Guillaume UNION VELOCIPEDIQUE DE LIMOGES-TEAM U87 S-1”
85. VAN GOOGHT STEN BURG EN BRESS EIN CYCLISM S-1 08’19”
86. CHATELUS Axel CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1”
87. BUSSAR Dmitry V.K. MENDRICIO SE ”
88. AVADANYAN Lucas VK VILLEFRANCHE BEAUJOLAY S-1 09’36”
89. MARASCO Lorenzo TEAM MACADAM`S COWBOYS S-1 10’33”
90. LAMBERT Mathieu SABLE SARTHE CYCLING PDL E-1”
91. CERATO Gabriele ELITE FOUNDATIONS CYCLING TEAM EE”
92. PACOURET Amaury CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1”
93. MICHEL Romaine AC LYON VAISE S-1”
94. AUCLERC Lucas BIKE CLUB DOLOIS S-2 10’55”
95. COUVEINHES Axel BIKE CLUB DOLOIS E-2”
96. CARDOSO Louis W.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY E-2 ”
97. BOLOT Simon AMIKLE BICYCLE BIZONTIN S-1”
98. BUYLE Christian edelsteen CORBAS LYON METROPOLE S-2”
99. BOSONI Victor CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD E-2 11’51”
100. ROTH Vincent ELITE FOUNDATIONS CYCLING TEAM EE”
101. THOMAS Paul VELO CLUB TOURNUS S-2”
102. BEZZA Quentin CHARVIEU CHAVAGNEUX IC S-1”
103. LOUVET Louis CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD S-1”
104. RUSSELS Antoine VC VAULX IN VELUM E-1”
105. THOMAS Robin UC HAGUENAU E-2”
106. PAUXHARD Arthur CORBAS LYON METROPOL E-2”
107. BUTTNER Simon BURG-EN-BRESS AIN CYCLING S-2 ”
108. MERMET RÈmi AMICALE BISONTINE E-2 15’42”
109. ROSSIER Thibault ELITE FOUNDATIONS CYCLING TEAM EE”
110. FRETOON Clément VC VAULX IN VELUM E-2”
111. POULARD Baptiste SCOLYMPIC OF DIJON E-2”
112. MESTRE Benjamin ISTRES SPORTS CYCLE S-2 16’51”
113. BUINOUD Augustin TCN E-2 18’25”
114. COLOMBO Marco ASD ARIES CYCLING EE 18’26”
115. JOLY Thomas V.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY S-1”
116. WOOD HARRISON AVCAIX IN PROVENCE E-1 18’30”
117. PIJOURLET Louis AMICALE BISONTINE S-1 24’38”
118. LE BRUN Alexis GMC 38 (EYBENS TRAINING) E-2 27’41”
119. SCHLEWITZ Guillaume UC HAGUENAU E-2”
120. TISSOT Victor EC CLERMONT-FERRAND E-2 28’38”

Non runners:
COUTURE Cyril OCCITANE BIKE WORKOUT
MORELLO Giovanni Maria ASD ARIES BIKE
SCARTEZZINI Miki ASD ARIES BIKE
VALINOTTO Ivan ASD ARIES BIKE
VECCHI Lorenzo ASD ARIES BIKE
VITO Giovanni ASD ARIES BIKE
BOWDEN Scott BOURG EN BRESSE AIN cycling
GUIILLOT Jocelyn BOURG EN BRESSE AIN BIKE
JAMET Alexandre EC SAINT-ETIENNE-LOIR
BALLABIO Giacomo V.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY
DUVERGER Pierre Baptiste V.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY
GARZON ALFONSO Oscar AVCAIX IN PROVENCE
WILD Damian AVCAIX IN PROVENCE
REINA Nathan CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
Lucas VC VAULX SERIES IN VELUM
KUS ADAM PHILIP WAGNER BIKE
MYCOLON REMY PHILIPPE WAGNER BIKE
ERRINGSØ Frederik CHAMBERY BIKE WORKOUT
VISIT THE METROPOLE OF LYON by Adam KORBAS
BUISSON Julien VELOCIPEDIC UNION OF LIMOGES-TEAM U87
PERCHAT Julien BIKE CLUB DOLOIS
GIRARD Damien CC NOGENT-SUR-OISE
CHEDALEUX Mateo EC KEVENOIS
LEBEAU Mattis SPRINTER NICE METROPOL
COQUERET Louis LEOPARD PRO cycling

Surrender:
ROMEO Hugo OCCITANE BIKE TRAINING
BALDASSARRE Federico ASD ARIES BIKE
WHITE Arthur BURG EN BRESS BIKE
BOWN Morgan EC SAINT-ETIENNE-LOIR
SHAYLAN Emanuel E.S. SAINT-ETIENNE-LOIR
JERIE Nathaniel EC SAINT-ETIENNE-LOIR
DEROSH Alexander V.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY
LAE Hugo W.K. VILLEFRANCHE BEAUJOLAY
MILLOT JEREMIE AVSE IN PROVENCE
CORKERY Dillon CC STUDIES COUNTRY DU MONTBELIARD
RICHARD Maxim CC STUDIES COUNTRY DU MONTBELIARD
THEOT Hugo CC ETUPES COUNTRY DU MONTBELIARD
AEBI Antoine CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
HUSNI Thomas CHARVIEU CHAVAGNEUX IC
AVERSENG Alexandre GMC 38 (EIBENS TRAINING)
COQUEMONT Rémi GMC 38 (EYBENS TRAINING)
NOEL Cedric GMC 38 (EIBENS TRAINING)
OSTIANE Frederik GMC 38 (EIBENS TRAINING)
BARTHOULOT Romain BIZONTEEN FRIENDLY BICYCLE
GERMAINE THIBAULT THE FRIENDLY CYCLIST BIZONTENE
ROLLEE Thibault BIZONTEEN FRIENDLY BICYCLE
FOURNIER Nicolas VC VAULX IN VELUM
CHARMOT Leo BIKE CLUB TOURNUS
DUREUIL Gael BIKE CLUB TOURNUS
MICHON Bastien PHILIPPE WAGNER BIKE
VARAGO Jeremy CR4 ROAD/ROANNE
O DONNELL Balley CR4 WAYS/ROANNE
DUFAUX Lois ELITE FOUNDATIONS BIKE TEAM
GACHET Guillaume ELITE FOUNDATIONS BIKE TEAM
APRIL Thomas UNION VELOCIPEDIQUE DE LIMOGES
CHASSA BAPTISTE UNION VELOCIPEDIQUE DE LIMOGES
CLEMENT ERWAN LIMOGE VELOCYPEDIC UNION
TWINS Louis TEAM MACADAM`S COWBOYS
RANDU Eduard AC LYON VAISE
BOOTS Timo SPRINTER NICE METROPOLE
GALLO Ioan TCN

Thanks to www.votrecourse.com

Leave a Comment