Boucles Guégonnaises Women: Ranking – News

Severine Herault (Stade Rochelais Charente-Maritime) won the first Boucles Guégonnaises Femmes this Sunday, the first Coupe de France Femmes played in Guégon (Morbihan). After 99 kilometers of the race, she was ahead of Léonie Lobig (Team Groupe Abadie-Le Boulou) and Annabelle Fischer (Team Féminin Chambéry).

Rating:
1. ERAUD Severine STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME, 99 km in 2 hours 39 minutes 09 seconds.
2. LAUBIG Leonie TEAM GROUP ABADIE – LE BOULOU 00:03
3. FISHER Annabelle TEAM WOMEN’S CAM
4. FORTIN Emilie SPRINTER NICE METROPOLE
5. MEDDE Isaure SPRINTER NICE METROPOLE 01:53
6. WASH EGLANTINE NORMANDY’
7. GEGU Justine TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE’
8. PEREKITKO Karolina LVIV WOMEN’S BICYCLE TEAM
9. TEAM BOULAIS Flavie ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE’
10. TESSIER Ocean SAINT-MICHEL-AUBERT93′
11. LE MOUEL Celia EMOTIONAL.FR TORNATECH GSC BLAGNAC’
12. ALMEIDA Sophie VELO CLUB AMBERTOIS
13. BECHU Aline TEAM VERN 35 WOMEN’
14. RIO Titia BREIGE WOMEN
15. PAPA SARAH DAME WANDE BEER BOIS
16. DEVIGNE Camille MULTUM ACCOUNTANTS WOMEN’S BIKE TEAM’
17. SCHOENENBERGER Chloe OCCITANE CF WOMEN-EURINVEST 01:57
18. BERNARD Floraine TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN’
19. BORRAS Marion WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES’
20. DESANDEZ Marie Villeneuve THE CYCLIST
21. GUIRADO Axelle SPRINTER NICE METROPOLIS’
22. BEUNARD Malorie SPRINTER NICE METROPOLE 02:01
23. WACHEI Lorelei LANESTER WOMEN SOUTH BRITAIN 02:03
24. CHEVRIEUX Justine TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN’
25. BUNEL Marion NORMANDY’
26. LOUBOUTIN Navy BREIZ WOMEN
27. DAUMAS Noemie TEAM GROUP ABADIE–LE BOULOU’
28. BEGO Julie TEAM FEMININ CHAMBERY’
29. RIGO Alize BREIGE LADIES
30. JAMME Emilie LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY’
31. AUBREY Julia TEAM FEMININ CHAMBERY’
32. LAURANCE Typhaine ARKEA PRO BIKE TEAM’
33. LEJEUNE Cecile BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT’
34. POMARES Cindy EMOTIONAL.FR TORNATECH GSC BLAGNAC’
35. GIELEN Marie BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT 02:10
36. MEINIE Alice LYON SPRINT EVOLUTION
37. VALENTINE Constance SPRINTER BEAUTIFUL METROPOL ‘
38. THOMAS SEGOLIN EC THAONNAISE GRUPPETTO’
39. BOBRUN Lisa TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN’
40. BONNAFUS Lea OCCITAN CF WOMEN-EURINVEST’
41. JONCHERY Victory UVKA TROYES
42. ORTIS BONIGLA Emma TEAM GROUP ABADIE – LE BOULOUD 02:14
43. TRITSCH Balladyne EMOTIONAL.FR TORNATECH GSC BLAGNAC 02:18
44. GROSJEAN Margot BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT 02:20
45. CHARPENTIER Chloe MACADAM’S COWBOYS 02:31
46. ​​PERNOLLE Aurora COMMAND CENTER VAL DE LOUIR WOMEN 02:47
47. MULLER Siriana K.S. SARREBOURGEOIS’
48. GARNIER Noemie TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE 02:56
49. FAHY Camille UVCA TROYES 03:11
50. OGER Enora LANESTER WOMEN SOUTH BRITAIN 03:23
51. MARTI SELLES Laura TEAM GROUPE ABADIE–LE BOULOU 03:26
52. BIARD Marie Louise TEAM WOMAN CAM 03:28
53. EVANS Alicia LVOVSKAYA WOMAN BICYCLE TEAM 03:39
54. VAN DER LINDEN Ines TEAM GROUP ABADIE – LE BOULOU 04:29
55. PITARD Leah LANESTER WOMEN SOUTH BRITAIN 04:33
56. LEROUX Léoni PARIS OLYMPIC CYCLIST 05:03
57. RADADI Ambre TEAM WOMEN HAUTS-DE-FRANCE’
58. WOMEN’S CLUB MARCHAND Constance SPRINTER
59 CHELLOUG MANON TEAM FEMININ CHAMBERY’
60. YAPURA Fernanda TEAM MACADAM’S COWBOYS 05:27
61. GUERIN Lisa TEAM VERN 35 FEMININE’
62. BOISSON Colyne WOMEN’S VANDA BEER BOIS 05:28
63. BORREMANS Sarah LVIV WOMEN BICYCLE TEAM 05:30
64. GUERIN Marine SPRINTER NICE METROPOL 05:32
65. COURTOT Emeline BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT 05:50
66. BERET Louane LANESTER WOMEN SOUTH BRITAIN 06:09
67. STAN Ida LVIV WOMEN’S BICYCLE TEAM
68. KAMENEN Marie BREJE LADIES 06:15
69. DIRECTOR Manon UVCA TROYS 07:15
70. MICHAUD Lisa TEAM WOMEN CAM 09:50
71. MEERPOEL Marie WOMEN’S TEAM HAUTS-DE-FRANCE 10:07
72. LEMETHYER Eliza K.S. PLANKUTIN’
73. SARAIVA Eleanor MACADAM’S COWBOYS TEAM 12:27
74. CORBINEAU Ysoline TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE’
75. MENARAH Melanie UVCA TROYS 12:49
76. FLOWER Claire LET THEM BIKE-EVRY CURCURONNE’
77. DELGADO Mariela Analia TEAM MACADAM’S COWBOYS’
78. VERSCHELDE Leane LET THEM BIKE-EVRY COURCOURONNES’
79. SARRON MAYLIS TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN
80. BEZEN Andrea NORMANDI’
81. TROELSEN Mille MACADAM’S COWBOYS’ TEAM
82. GAUGEIN Heidi URT BIKE 64′
83. HOEBANCKX Daphnee UVCA TROYES’
84. JOS PAULINE NORMANDY’
85. ROBIK Angelina LANESTER WOMEN SOUTH BRITAIN
86. RIO Fanny University of California KIMPERLOIS’
87. MAUGE Marine OCCITANE CF FEMALE-EURINVEST’
88. PREVOTEAU Eloise TEAM MACADAM’S COWBOYS’
89. GARBELLOTTO Moran MACADAM’S COWBOYS’ TEAM
90. PERU Ingrid VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA’
91. REASON Elea TEAM VERN 35 FEMALE’
92. MARASCO Margo KANNER 3 BORDER MTB’
93. LEQUET Manon WOMEN’S BIKE WORKOUT’
94. MARKET LOU LYON SPRINT EVOLUTION ‘
95. DELECORE Lucy UVKA TROYES
96. GAGGI Emma Lyon SPRINT EVOLUTION 12:56
97. LEVITH Miriam Lyon SPRINT EVOLUTION 12:58
98. DUPLOUY Louhanna SPRINTER NICE METROPOLE 12:59
99. BELLELLE Lucile WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES’
100. RABY Coline TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE’
101. SCHMIDT Julie UVKA TROYES 13:01
102. VAUTHIER Helene CSM PUTEAUX BIKE 13:06
103. MIERMONT Dilyxine TEAM WOMEN AUVERGNE-RHONE-ALPES 13:56
104. CASSIER Claire SPRINTER WOMEN’S CLUB 14:18
105. COUNT Ema WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RONA-ALPS 14:21
106. BAUMER Annika BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT 14:33
107. BRIN Melanie DAM VANDE BEER WOOD’
108. BARON FANNY LANESTER WOMEN SOUTH BRITAIN
109. LALOUX Maud WOMEN’S TEAM HAUTS-DE-FRANCE’
110. YANNICK TIFENN BREIGE WOMEN’S
111. PLET Manon BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT’
112. MARTINEZ MARGO WOMEN’S BIKE WORKOUT’
113. CHESNEAU Romane CSM PUTEAUX CYCLING’
114. PLOMION Jade WOMEN’S TEAM DE FRANCE’
115. WEISSGERBER Laura TEAM FEMININ CHAMBERY’
116. CHARVIN Christelle WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES’
117. KRIEGER Camille UVKA TROYES
118. BAKO Matilda TEAM BERTIN-SPORT INVEST’
119. MALAQUIN Suzanne TEAM VERN 35 FEMININE’
120. GERBIE Estelle GIVE THEM TO EVRY CURCURONNE’S BIKES
121. DUHAMEL Alix WOMEN’S TEAM HAVE-DE-FRANCE’
122. MARSOLLIER Sonia VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA’
123. BIASON Romane TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE’
124. VALCARES Léa OCCITANE CF WOMEN-EURINVEST’
125. TESSIER Clementine GIVE THEM TO BIKES-EVRY CURCURONNE’
126. BIGNET Marion SPRINTER WOMEN’S CLUB
127. LEDU Matilda GIVE THEM BIKES-EVRY COURCOURONNES’
128. DENIUL Josephine BREIGE FEMALE
129. PROT Servann LANESTER WOMEN SOUTH BRITAIN’
130. BADOR Flavi TEAM MACADAM’S COWBOYS’
131. MY Callista VK COUNTRY LOUDEAK’
132. LACOUR Cindy LITTLE QUEEN OF LOHA
133. SILVA THOLOSA Nora WOMEN’S BIKE WORKOUT’
134. DANIEL NOLVENN, THE LITTLE QUEEN OF LOCH
135. HARNOIS Alice SPRINTER WOMEN’S CLUB
136. GUEDON Mélanie TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN’
137. JAMET SANDY KSM PUTO BIKE ‘
138. DURAFFOURG Alexane LYON SPRINT EVOLUTION 15:36
139. BOURNEIX Louna GIVE THEM TO THE BIKES-EVRY COURCOURONNES 15:40
140. POMPANON Margot ST MICHEL-AUBER93 1 turn
141. DEMAY Corali SAINT MICHEL AUBERT93 1 lap
142. LABAT Lise SPRINTER WOMEN’S CLUB 1 lap
143. AUDE Manola LADIES VENDEE PIVETEAU WOOD 1 lap
144. MENET Anael WOMEN’S VANDA BEER WOODEN 1 turn
145. HENAULT Océane CSM PUTEAUX CYCLING 2 laps
146. BERNAKI Eliza WOMEN’S TEAM HAUTS-DE-FRANCE 2 laps
147. BRUGET Anouk LYON SPRINT EVOLUTION 2 laps
148. ROY Manon TEAM BERTIN-SPORT INVEST 2 laps
149. LIEHNER Annika BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT 3 laps
150. GUEGAN Laura SPRINTEUR WOMEN’S CLUB 3 laps
151. TURPIN Leticia TEAM BERTIN-SPORT INVEST 3 laps
152. LAUNAY Clémence TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN 3 laps
153. PELARDI Lola VK LE TOR GADAN 3 rounds
154. BERLAND Lou OCCITANE CF WOMEN-EURINVEST 6 laps
155. FEIT Ilona TEAM GROUP ABADIE–LE BOULOU 6 laps
156. RANCIER Chloé MARMANDE FEMALE DEVELOPMENT 8 rounds

Non runners:
DZYAKOLA Daria BERTIN-SPORT INVEST TEAM
CARLADOUS Melissa VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA
SAVINA Coralie GIRONDINE DE BORDEAUX

Surrender:
STIVANT Maud BREIGE LADIES
RATINE Amelie SPRINTER NICE METROPOLIS
BONNIN Noemie TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE
VEZIE Laurie TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE
FAUGERON Elise WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES
ZANINETTI Camilla WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES
FENART Ophelie ABADIE–LE BOULOU GROUP TEAM
ETEVENARD Andrea BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT
DUBOIS Alicia CSM PUTEAUX BIKE
LAMOTTE Zoé PRESENT THEM TO VELO-EVI CURCURON
POLYCARPE Noëline GIVE THEM TO EVRY COURCOURONNES BIKES
BOSCHE Orlanne WOMEN’S BIKE TRAINING
LAFOURCADE Océane WOMEN’S BIKE TRAINING
AUBERT Romane WOMEN VENDE PIVETEAU WOOD
CATHUDAL Josepha LADIES VENDEE PIVETEAU WOOD
HERRERO Zoe LADIES VENDEE PIVETEAU WOOD
BARON Julie LYON SPRINT EVOLUTION
GUGLIELMINI Lea LYON SPRINT EVOLUTION
BROS Elsa MARMANDE WOMEN’S DEVELOPMENT
LABASTUGUE Jade MARMANDE DEVELOPMENT OF WOMEN
ROBLIN Juliette MARMANDE DEVELOPMENT OF WOMEN
DELADE Marion OCCITANE CF WOMEN-EURINVEST
BEAUDOT Chloe TEAM VERN 35 FEMALE
CADOL Margaux TEAM VERN 35 WOMEN
LELIEVRE Manon TEAM VERN 35 WOMAN
COLLAS Alizee VELO CLUB ISLOIS-TEAM STAMINA
DELPRAT Eloise NORMANDY
KLAES Lise NORMANDY
JAAGER Liis LVIV WOMEN’S CYCLING TEAM
CHIRON Matilda AC BREVINOIS
LECLERCQ Melanie EC QUEVENOISE

Source: my.raceresult.com

Leave a Comment