Penn Ar Bed-Pays d’Iroise – Stage 1: Ranking – News

TO
NICHOLAS BERRIGTS

in

Hans Roulier (VS Valletais) won this Saturday the first leg of the Penn ar Bed-Pays d’Iroise (Fédérale Juniors), a controversial one between Plouzané and Ploumoguer (Finistère) in the 101 kilometer. He was ahead of Leandre Losuet (UC Bricquebec) and Jens de Keersmaeker (Van Mossel Heist).

Classification of the 1st stage:
1 RULLIER Hans VELO SPORT VALLETAIS J2 101.6 km in 02:24:19 (average speed: 42.240 km/h)
2 LOZUE Leandre UC BRICQUEBEC J2 MT
3 DE KEERSMAEKER Jens HEIST BIKE TEAM J1 MT
4 CUSHWAY Maximilian VELOCE VANNETAIS CYCLING J2 MT
5 MAZEVET Rohann UC BRIOCHINE J1 MT
6 DONDT Robbie WHEELER ONDER ONS WIG J2 MT
7 DELALAND Basile OC LOCMINE J2 MT
8 DESMET Tyler WHEELER ONDER ONS WIG J2 MT
9 VIARDO Matteo UC BRICQUEBEC J1 MT
10 LE BOT Jean VELOCE VANNETAIS CYCLING J1 MT
11 HOARAU Maël Jym OC LOCMINE J1 MT
12 SMETS Jochen HEIST BIKE TEAM J1 MT
13 DOCKS Gilles HEIST J1 MT BIKE TEAM
14 PREMEL Ewen MIXED TEAM MOULIN NEIF J2 MT
15 BORREMANS Tyson WIELER ONDER ONS WIG J2 MT
16 DOLEDEC Elouan CD COTES D’ARMOR J2 MT
17 DUTTIN Victor USA VERN CYCLING J2 MT
18 BRAY Antoine MIXED RIVERY SPORT-TEAM AVESNOIS J2 MT
19 MAJUDO Loris VC PACE DE LOUDEAC J1 MT
20 GOODWILL Luke VC LONDON J1 MT
21 LEGEAY ROBIN MOYON PERCY VELO CLUB J2 MT
22 LEMPERIERE Jules Ezenay VELOS SPORT J1 MT
23 BRIEN Valentin UC BRICQUEBEC J2 MT
24 HAMONIC Maximilien MIXED DC QUEDILLAC- VS QUIMPER J2 MT
25 GUEGUEN Maël MIXED DC QUEDILLAC- VS QUIMPER J1 MT
26 MARI Tao UC BRICQUEBEC J1 MT
27 HAIRON Nicolas MOYON PERCY VELO CLUB J2 MT
28 REED Jack CC PLANCOETIN J2 MT
29 FRANKOV Alex VC LONDON J1 MT
30 GOUZOUGUEN Enzo UC BRIOCHINE J2 MT
31 LE GALL Daran MIXED TEAM CENTRAL ARMOR J2 MT
32 MOMBLANO Matthieu VS TREGUEUX D1 MT
33 PICAUT Raphaël MIXED DC QUEDILLAC- VS QUIMPER J2 MT
34 MC KAY Shane AC LANESTER 56 J2 MT
35 COET Thomas TEAM SPORTBREIZH AC LEONARDE J1 MT
36 AMICE Volume CD COTES D’ARMOR J1 MT
37 BOUVIER Edwin USA VERN CYCLING J2 MT
38 LE MORVAN Gabin CD COTES D’ARMOR J1 MT
39 VAN PETEGEM Maurits WIELER ONDER ONS PARIKE J2 MT
40 POULARD Sacha CD LOIR-ATLANTICA J2 MT
41 BLONS Edouard TEAM SPORTBREIZ AC LEONARDE J2 MT
42 BARRE Mathieu MIXED TEAM BRITAIN SOUTH J2 MT
43 GOMBAUD Alessio VELOCE VANNETAIS CYCLING J1 MT
44 LE BARS BRESSON Marius OS LOKMIN J2 MT
45 FLAMENT Arthur MIXED RIVERY SPORT-TEAM AVESNOIS J2 MT
46 NOEL Mathis CC PLANCOETIN J2 MT
47 CONANEC Martin MIXED TEAM BRITAIN SOUTH J2 MT
48 CREVITS Florentin MIXED RIVERY SPORT-TEAM AVESNOIS J1 MT
49 WIPER Paolo CD MAYENNE J2 MT
50 MAHIER Robin CD SART J2 MT
51 MENKE Paul MIXED TEAM BREST PAYING D’IROISE J1 MT
52 FROGER Pierre BIKE SPORT VALLETAIS J2 MT
53 MOREL Tom US VERN CYCLING J2 MT
54 DAVID Mathieu CD SART J2 MT
55 LAURENCET Edgar CD ILE-ET-VILEN J2 MT
56 PLESSY Aurelien CD SART J1 MT
57 DELONGLEE Noah CD ILLE-ET-VILAINE J1 MT
58 CAYRE Youenn CC PLANCOETIN J1 MT
59 ENGRACIO Armindo CC BOURG BLANC J2 MT
60 DEBUCKE Purse seine VAN MOER LOGISTICS CT J2 MT
61 HERTELER Tom MIXTE RIVERY SPORT-TEAM AVESNOIS J1 MT
62 BOURSEUL Valentin VS TREGUEUX J2 MT
63 NEIRINCKX Niels VAN MOER LOGISTICS CT J2 MT
64 LEBEAU Thomas CD LOIR-ATLANTICA J2 MT
65 LE CALLONEC Hugo OC LOCMINE J1 MT
66 GENTE THEO MIXTE RIVERY SPORT-TEAM AVESNOIS J2 MT
67 HOOFTMAN Ilan VAN MOER LOGISTICS CT J2 MT
68 RONDEL Lucas CD SARTHE J1 MT
69 BARGUIL Brayann AC LANESTER 56 J1 MT
70 LANVIERGE Andy CD MAYENNE J2 MT
71 BROUARD Leo UC BRIOCHINE J2 MT
72 BYUREL Louis vs. TREGUEUX J2 MT
73 ZESTO Julien CD MAYENNE J2 MT
74 DEVALCK Asger VAN MOER LOGISTICS CT J2 MT
75 BROEKAERT Jelle WIELER ONDER ONS PARIKE J2 MT
76 PECHEUX Adrien VS TREGUEUX J2 MT
77 NORI Mattis VS TREGUEUX J2 MT
78 RUFFIN Axel AYZENAY VELOS SPORT J1 MT
79 OLERON Paolo MIXED DC QUEDILLAC- VS QUIMPER J2 MT
80 VAN SANDEN Kjell VAN MOER LOGISTICS CT J1 MT
81 TESSIER Jean CD LOIRE-ATLANTIQUE J2 MT
82 BALCONY Evanne TEAM SPORTBRAGE AC LEONARD J1 MT
83 DELAAY Joris MOYON PERCY VELO CLUB J1 MT
84 ADAM Mathis UC BRICQUEBEC J1 MT
85 THERIN Alexis MIXED TEAM CENTER ARMOR J1 MT
86 KORTES Thijs ROAD BIKE TEAM J2 MT
87 DELHAYE Corentin WIELER ONDER ONS PARIKE J1 MT
88 LE MONZ Enzo UC BRIOCHIN J1 MT
89 RUELLAND Nathan VC PAYS DE LOUDEAC J1 MT
90 DE JONGHE Mirko HEIST TEAM J1 MT
91 LAOT Kelvin CC BOURG BLANC J2 MT
92 LE BORGNE Alban CC BOURG BLANC J1 MT
93 FEROC Nathan CC BOURG BLANC J1 MT
94 BUSCHE Baptiste BIKE SPORT VALLETAIS J1 MT
95 BERTHELOT Tom CD ILLE-ET-VILAINE J2 MT
96 COLCANAP Mathis MIXED TEAM BRITTANY SOUTH J2 MT
97 GLOUX Fantin US VERN CYCLING J1 MT
98 MARSH Martin USA VERN CYCLING J2 MT
99 LECOLLI Augustin UC BRICQUEBEC J1 MT
100 LESOIMIE Oscar MOYON PERCY BIKE CLUB J1 MT
101 GOUESSANT Gabriel VC PAYS DE LOUDEAC J2 MT
102 BLUME Hugo MIXED TEAM BRITTANNY SOUTH J2 MT
103 RYO Swan TEAM SPORTBREIZ AC LEONARDE J1 MT
104 LE FLOCH Ethyme CD COTES D’ARMOR J2 MT
105 BERDER Quentin CC BOURG BLANC J2 MT
106 BRUNO Mathieu MIXED TEAM MOULIN NEIF J2 MT
107 CHARTEAU Diego AIZENAY VELOS SPORTS J1 MT
108 LEAD Thomas MIXED TEAM CENTER ARMOR J2 MT
109 BARRAS Romain AC LANESTER 56 J2 MT
110 HINGANT Melwin VS TREGUEUX J2 MT
111 BEAUCHER Arthur CD ILE-ET-VILEN J2 MT
112 VANDENABEELE Kobe HEIST BIKE TEAM J1 MT
113 BRAMOULE Janis MIXED TEAM MOULIN NEIF J1 MT
114 CORLAY LE BARON Mathis MIXED TEAM SOUTH BRITAIN J2 MT
115 COSTIOU Gurvan MIXED TEAM MOULIN NEIF J1 MT
116 BAART Thomas VAN MOER LOGISTICS CT J2 MT
117 LEDRU Louis CD Sartha J2 MT
118 KLEWAIS Tristan OC LOCMINE J1 MT
119 BECHU Simon CD IL-ET-VILEN J2 MT
120 MAINNAN Maxence CD MAYENNE J1 MT
121 LE HENANFF Axel UC BRIOCHINE J2 MT
122 IRON Lucas BIKE SPORT VALLETAIS J2 MT
123 SAMSON Valentin TEAM SPORTBRAZH AC LEONARD J1 MT
124 MHEDBI Ceylam VC PAYS DE LOUDEAC J2 at 04:12
125 LE SERRE Axel VELOCE VANNETAIS CYCLISME J1 at 05:27
126 TAILLEZ Simon MIXED TEAM BREST PAYS D`IROISE J2 at 06:32
127 MAHE Hugo MIXED TEAM CENTER ARMOR J2 MT
128 MORILLE Felix CD LOIRE-ATLANTIQUE J2 at 06:54
129 REBILLARD Malo CC PLANCOETIN J1 at 08:18
130 CREACH Glenn CC BOURG BLANC J2 at 10:05
131 PLESSIER Mattéo MIXTE RIVERY SPORT-TEAM AVESNOIS J1 MT
132 DUTHEIL Antonin CD COTES D’ARMOR J1 at 10:10
133 LEMEE Benjamin MIXED TEAM MOULIN NEIF J1 MT
134 GOR Johann CD IL-ET-VILEN J1 MT
135 NEUCIN Nathan USA VERN CYCLING J2 at 13:41
136 LE GOURRIEREC Julien AC LANESTER 56 J2 at 16:59
137 HERIQUET Nohan AC LANESTER 56 J1 MT
138 LAVENAN Alan CC PLANCOETIN J1 at 17:06
139 RENOUF Nolann MOYON PERCY VELO CLUB D1 at 17:11
140 DE GRAEVE Killian VELOCE VANNETAIS CYCLISME J2 at 24:31:00

Thanks to Laurent Barbu.

Leave a Comment